Visretākās acu slimības

Kādas ir visneticamākās acu slimības? Dažas no tām ir tik retas, ka tiek novērotas tikai reizi pāris gados. Tomēr šīs dīvainās slimības nav tik retas, lai nevarētu skart vismaz pāris cilvēkus Latvijā. 

1. Matains acs ābols.

Mati var augt jebkurā ķermeņa daļā, tas mums šķiet pavisam normāli. Bet vai var mati izaugt no acs ābola? Jā, tas ir iespējams! Šādā gadījumā tā ir acs cista (neliels audzējs), kas sastāv no ādas šūnām un var izaudzēt matus. Aplūkojiet bildi šeit.

2. Divas zīlītes vienā acī.

Tā ir ļoti reta patoloģija, kad vienā acī ir divas zīlītes, un katra no tām var darboties atsevišķi. Biežāk ir tāda parādība, kad zīlītes(divas va pat trīs) izskatās kā īstas, taču tās ir tikai caurumiņi acs varavīksnenē.

3. Dažādu krāsu acis.

Šī fenomena nosaukums ir varavīksnenes heterohromija. Heterohromija var izskatīties divejādi a) cilvēka acis ir atšķirīgās krāsās b) varavīksnene ir atšķirīgās krāsās. Heterohromija ir  0,5-0,6% cilvēkiem un var būt kongenitālā (ģenetiska), taču var parādīties arī vēlāk – slimību vai traumu gadījumā.

4. Melnas acis.

Šādā gadījumā izskatās, ka cilvēkam nav varavīksnenes. Patiesībā varavīksnene ir savā vietā, taču tā ir tik maza un zīlīte ir tik liela, ka šķiet, ka acis ir pilnībā melnas.

5. Sarkanas acis.

Šajā gadījumā mēs nerunājam par nogurušām, sarkanām acīm, tagad mums padomā ir krāsa, kas ir līdzīga truša acu krāsai. Vai esat redzējjuši trušu? Līdzīgi izskatās acis, kad cilvēkam ir albīnisms – slimība, kad organismam pietrūkst pigmenta melanīna. Melanīns ir pigments, kas piešķir krāsu Jūsu acīm, matiem un ādai. Cilvēkiem ar arbīnismu, kas tien saukti par albīniem, ir pigmentēti (balti priekš mums) mati un āda. Acu varavīksnenes pārsvarā vienmēr ir zilā krāsā, bet dažiem tās var būt sarkanas. Acis var izskatīties sarkanas arī varavīksnenes vēnu dēļ.

6. Kaķa acis.

Ja Jūs paskatītos uz kaķa acīm, ievērotu, ka kaķiem acu zīlītes ir šauras. Ja cilvēkam ir hromosomu patoloģija, viņa acis arī var izskatīties šādi. Pēc statistikas datiem, tas var gadīties vienam no 50 000-150 000 jaundzimušajiem bērniem, tāpēc šādu cilvēku pavisam noteikti ir arī Latvijā.

7. Asins asaras.

Tā ir īpaša reta acu slimība, kad cilvēkiem no acīm tek asinis nevis asaras, gadiem ilgi šī parādība tika uzskatīta kā Dieva sūtītā ziņa – tieši tāpat kā stigmas (pazīmes, kuras liekas līdzīgas Kristus nāves pazīmēm). Lai gan precīzi  nav zināms, kas izraisa asins asaru veidošanos, visbiežāk to ietekmē hormonālās izmaiņas, audzēji vai acu infekcijas. Viens pētījums liecina, ka apmēram 20% sieviešu ar augstu auglības rādītāju, asarās var konstatēt nelielu asiņu daudzumu. Tomēr ik pēc pāris gadiem avīzēs raksta par cilvēkiem , kuriem bez nekādas medicīniskas diagnozes asaru vietā tek asinis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi