Uzmanību! Alkohols var sabojāt jūsu… redzi

Alkohola ietekme uz redzi

Alkohols un redze ir cieši saistīti – to zina ikviens, kurš lietoja to naktī. Acis miglojas, attēlu kontūras kļūst neskaidras, viena luktura vietā ir divi apgaismes ķermeņi, un slēdzenē nav redzams durvju rokturis. Nākamajā dienā viss ir beidzies – redze ir kārtībā un attēlu aprises ir skaidras.

Bet vai alkoholam ir ilgtermiņa ietekme uz redzi?

Alkohols iedarbojas uz veģetatīvo nervu sistēmu, kas kontrolē piespiedu orgānu darbību (iekšējie orgāni, asinsvadi, gludie muskuļi, vairāki dziedzeri u.c.). Nervu darbība palēninās, un organisms vairs nespēj pietiekami ātri reaģēt uz iekšējo un ārējo stimulu izmaiņām.

Jūsu acī ir acu zīlītes, kas reaģē uz acī nonākošās gaismas daudzumu. Ja ir daudz gaismas, zīlīte kļūst mazāka, lai aizsargātu aci no pārmērīgas gaismas uz tīklenes. Sašaurināta zīlīte spilgtā gaismā palielina fokusa dziļumu un palīdz mums skaidrāk redzēt objektus. Pateicoties paaugstinātai kontrasta jutībai, mēs labāk uztveram detaļas. Tomēr tumsā zīlīte kļūst lielāka, lai tīklenē nonāktu vairāk gaismas. Uzlabojas kontrasta jutība, un mēs varam labāk atpazīt objektus un detaļas tumsā.

Pateicoties tam, ka mūsu acis spēj dinamiski pielāgoties dažādiem gaismas apstākļiem, mēs varam tikt galā, piemēram, braucot ar auto spilgtā gaismā vai kad tumšajā naktī mūs izgaismo pretīmbraucoša auto gaismas. Tomēr alkohola reibumā autonomā nervu sistēma nereaģē tik ātri, tāpat kā skolēns. Tā kā zīlīte nevar pietiekami ātri sarauties un paplašināties, cilvēka acs vairs tik labi neatšķir gaismu no tumsas. Piemēram, pasliktinās cilvēka spēja pielāgoties pretīmbraucošo automašīnu lukturiem, bet vienlaikus samazinās kontrasta jutība, kas ir ļoti svarīga, braucot vājā apgaismojumā. Un, ja jūs domājat, ka tik nopietni redzes traucējumi rodas tikai iereibušiem cilvēkiem, jūs maldāties.

Alkohola ietekme uz redzi

Kanādas Rietumu universitātē veikts pētījums apstiprina, ka alkohola reibumā acs spēja pielāgoties gaismai un kontrastam samazinās par 30%, pat ja alkohola līmenis asinīs ir likuma robežās.

Bet diemžēl tas vēl nav viss. Pārmērīgai alkohola lietošanai var būt arī tādas blakusparādības kā plakstiņu raustīšanās vai pat sausās acs simptomu pasliktināšanās. Dažiem cilvēkiem ir grūtības uztvert krāsas, daži kļūst ļoti jutīgi pret gaismu, dažiem pasliktinās redze.

Bet vai alkoholam ir ilgtermiņa ietekme uz redzi?

Jā. Citas atbildes nav.

  • Vairākos pētījumos ir pierādīta pelēkās kataraktas attīstības iespējamība vecākā vecumā.
  • Vitamīnu trūkuma dēļ redze var pasliktināties. Alkohola pārmērīga lietošana ilgstoši ietekmē vitamīnu uzsūkšanos aknās. Piemēram, B vitamīna deficīts alkohola lietošanas dēļ var izraisīt acu muskuļu vājumu vai paralīzi.
  • A vitamīna deficīts var izraisīt nakts aklumu, radzenes retināšanu, radzenes perforāciju, sausumu un pat aklumu tīklenes bojājumu dēļ.
  • Amerikas Optometrijas biedrība ir identificējusi pārmērīgu alkohola lietošanu kā deģenerācijas riska faktoru.

Acīmredzot jums nav nepieciešams vairāk piemēru. Jūs noteikti esat dzirdējuši par alkoholu kā vēža izraisītāju. Jūs zināt, ka alkohols un transportlīdzekļa vadīšana neiet kopā. Šeit bija neliels skaidrojums par to, kā alkohols ietekmē redzi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi