Lēcas izliekums, BC un apavi. Kas viņiem kopīgs?

Lēcas izliekums, BC un apavi

Jūs zināt, ka jūsu apavu izmērs ir 39. Jūs ieejat veikalā, kur pārdod jums jaunus zīmolus, un ar prieku pielaikojat 39. izmēra apavus. Dažādu iemeslu dēļ neviens no tiem nav diezgan ērts, tāpēc jūs izmēģiniet vairākus pārus, pirms atrodat īstos.
Līdzīga problēma var rasties arī ar kontaktlēcām. Viena uzņēmuma lēcas var “nederēt” jūsu acij tik labi kā cita uzņēmuma lēcas. Tāpat kā ar apaviem, iespējams, nāksies izmēģināt vairākas lēcas, pirms atradīsiet īstās. Tāpēc izteiciens „sliktas lēcas“ bieži vien ir diezgan netaisnīgs. Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc lēca rada neērtības, ir nepareizi izvēlēts tās pamata izliekums. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad lēcas izvēlaties paši, neapmeklējot optometristu.

Kāds ir lēcas izliekums jeb bc (base curve)?

BC ir lēcas pamata līkne. Bet, lūdzu, nejauciet to ar parametriem cik lielas vai izvirzītas ir jūsu acis! Lēcas izliekums norāda uz lēcas aizmugures izliekumu (tā, kas saskaras ar aci). Optometrists ar keratometru mēra radzenes izliekumu un atkarībā no kontaktlēcu tipa aprēķina atbilstošo lēcu bāzes līkni jeb BC.

Jo izliektāka acs, jo mazāks ir uz receptes rakstītais cipars.lecas izliekums

Kāpēc pareizais izmērs ir svarīgs? Lēcas izliekumam jābūt pareizam, lai asaru šķidrums cirkulētu pa acs virsmu un to netraucētu lēca. Lēca ar pārāk lielu izliekumu var traucēt lēcas šķidruma kustību. Tomēr lēca ar pārāk mazu izliekumu rada diskomfortu, jo tai ir tendence piespiesties acij.

Briļļu recepte nenozīmē, ka to var izmantot, lai iegādātos lēcas.

Ja vēlaties sākt nēsāt kontaktlēcas, vispirms apmeklējiet optometristu.

  1. Vispirms ir svarīgi noskaidrot, vai jūsu acis vispār ir piemērotas lēcu nēsāšanai.
  2. Optometrists uz receptes uzraksta visas nepieciešamās „tehniskās specifikācijas“, kurām jāatbilst jums piemērotajām lēcām (diametrs, izliekums, dioptrijas, vajadzības gadījumā cilindri).
  3. Optometrists no pieejamajām iespējām izvēlēsies jums piemērotākās lēcas. Jums tiek ievietotas “testa lēcas”. Izvērtē dažādu lēcu materiālu piemērotību acij u.c. Jums ir jāeksperimentē un jāskatās, kā lēcas darbojas praksē – vai tās izraisa kairinājumu, vai jūsu redze ir skaidra utt.
  4. Priekšpēdējais solis, ja lēca neder, ir sniegt optometristam atsauksmes. Klientu atsauksmes gadījumos, kad lēcas nav bijušas piemērotas lietotājam, patiesībā ir ļoti svarīgas un ļauj jums ieteikt citus lēcu veidus ar tādu materiālu vai citiem tehniskiem parametriem, kas būtu piemērotāki jūsu acīm. Optometrists var arī pārbaudīt, vai acu kairinājumu var izraisīt nepareiza lēcu ievietošanas tehnika, sausas acis, daudz darba ar datoru utt.
  5. Pēdējais solis ir – LAIKS! Varbūt reizi gadā vai divos vajadzētu apmeklēt optometristu, lai pārbaudītu acis. Ne tikai, lai noteiktu, vai jūsu redze ir pasliktinājusies, bet arī lai redzētu, vai lēcu nēsāšana ir kaitīgi ietekmējusi jūsu acis.

Kāpēc ir svarīgi, lai jūs patši neizvēlētos lēcas izliekumu?

Viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem mūsu Lēcām-Liisa ir par to izliekumu – vai drīzāk par to, kā to izvēlēties. Jūs esat pieraduši izmantot 8,5 lēcas, taču vēlaties izmēģināt jaunu zīmolu, kura diapazonā nav 8,5 lēcu. Bet vai 8,4 būs piemērotas? Vai arī labāk būtu ņemt 8,6? vai 8,7?

Godīgā atbilde ir tāda, ka izliekums nav izvēle, tas tiek noteikts!

Pie optometrista.

Ja jūsu kontaktlēcas pamata izliekums jeb BC ir 8,5, iespējams, jums derēs lēca ar izliekumu 8,3 vai 8,7. Visizplatītākais lēcas izliekums ir 8,5-8,7. Tāpēc jūs varētu domāt, ka izvēlēties lēcas bez receptes ir diezgan vienkārša darbība – jūs izvēlaties 8,6, un viss. Var gadīties, ka jums parādās plankumi un sākotnēji nerodas nekādas problēmas – vēl jo vairāk tāpēc, ka mīkstās lēcas ir vieglāk uztveramas acīm un pielaidīgākas, kad runa ir par nepareiziem mērījumiem. Bet, ja situācija nedaudz pasliktināsies, jūs vienkārši zaudēsiet naudu un jums nāksies iegādāties (iespējams, atkārtoti) jaunas lēcas un mēģināt vēlreiz. Taču var arī kļūt daudz sliktāk – sliktākajā gadījumā rodas radzenes nobrāzums, situācija, kad tiek bojāts radzenes augšējais slānis. Acs ir sarkana, gaismjutīga, plūst asaras un var rasties smags iekaisums. Mazākas brūces dzīst pašas, ja lēca netiek nēsāta, nopietnākām nepieciešama ilgāka ārstēšana. Īpaši smagos gadījumos radzenes brūces dzīst ilgi, un jums var veidoties rēta, kas pasliktina redzi.

Ja jums ir grūtības izvēlēties ērtus apavus, kāpēc gan nebūt uzmanīgiem, izvēloties lēcas? Un, ja lēca neiederas acī, tā iespējams nav lēcas vaina. Kādam citam tas varētu šķist ideāli. Ja jau sen neesat bijis pie optometrista un gandrīz visas lēcas šķiet sliktas, iespējams, ir pienācis laiks pārbaudīt acis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi