Ir patīkami plivināt garās skropstas – tā droši vien ir domājusi ikviena, kas ir veikusi skropstu pieaudzēšanu vismaz vienu reizi. Taču ir zināms, ka pēc labām lietām var nākt arī nepatīkamās. Citiem vārdiem sakot – pēc skropstu pieaudzēšanas var rasties acu iekaisums.
Acu problēmas, ko izraisa skropstu pieaudzēšana, ir biežāk sastopamas, nekā jūs domājat. Japānā pirms desmit gadiem tika veikta aptauja, kurā piedalījās 107 sievietes, kuras izmantoja skropstu pieaudzēšanu. No tām 64 sievietēm pēc skropstu pieaudzēšanas attīstījās keratokonjunktivīts (acs radzenes un konjunktīvas iekaisums). Tas ir līdz pat 60%! Turklāt 42 sievietēm radās alerģisks blefarīts (vairāk lasiet tālāk), ko izraisīja skropstu pieaudzēšanai izmantotā līme, un 4 no viņām attīstījās gan radzenes iekaisums, gan blefarīts. Turklāt vairākiem cilvēkiem radās arī citas acu problēmas.
BIEŽĀK SASTOPAMĀS PROBLĒMAS, KAS SAISTĪTAS AR SKROPSTU PIEAUDZĒŠANU, UZTURĒŠANU VAI NOŅEMŠANU
- Alerģiska reakcija (alerģija pret līmi, kas var saturēt formaldehīdu, kurš ir arī kancerogēns). Jums var būt alerģija pret līdzekli, ko izmanto skropstu pieaudzēšanas noņemšanai.
- Plakstiņa apsārtums un pietūkums.
- Plakstiņa iekšējās virsmas kairinājums (vai radzenes erozija).
- Skropstu lūšana vai pilnīgs to zudums (bojājums var rasties folikulā, no kura aug skropstu matiņi).
- Blefarīts.
- Trauma (piemēram, skropstu tehniķis var nejauši iebakstīt acī ar pinceti utt.).
Skropstu uzdevums ir pasargāt acis no kaitīgām vielām. Tās ir kā acu drošības aizsegs. Tajā pašā laikā skropstas ir tieši tik blīvas, lai caur tām varētu cirkulēt gaiss un tās būtu viegli mazgājamas. Ja jūs valkājat cieši piestiprinātas mākslīgās skropstas, starp tām uzkrājas netīrumi un baktērijas, kas veido sev tīkamas ligzdiņas. Vai esat redzējuši zem mikroskopa, kāda varētu būt to dzīve? Brrr….
Nav laba ideja likt sīkus kristālus uz skropstu līnijas, arī tas var ietekmēt skropstu un acu veselību. Tie ne tikai uzkrāj baktērijas, bet arī faktiski ir mazi asi priekšmeti, kas ir bīstami acīm.
KAS IR BLEFARĪTS?
Blefarīts ir bakteriāls plakstiņa iekaisums, kura laikā iekaist mazie tauku dziedzeri plakstiņa malā. Plakstiņu asinsvadi paplašinās, plakstiņi ir sāpīgi, pietūkuši un sarkani. Plakstiņā bieži vien ir strutas, skropstas var lūzt. Iespējams, jums visu laiku šķitīs, ka acīs ir smiltis, acis ir sausas. Īpaši smagos gadījumos no rīta var pat neatvērt acis, jo strutas ir salipinājušas skropstas un dzeltenā garoza ir padarījusi tās cietas un stīvas. Lai gan blefarītu ir iespējams veiksmīgi ārstēt (ar antibiotikām vai steroīdiem), tas prasa līdz pat 2 nedēļām.
Bieži vien blefarītam ir slikta tendence atkārtoties, tāpēc, ja jums kādreiz ir bijušas šīs problēmas, ir vērts izvairīties no skropstu pieaudzēšanas.
Ja ārsts nozīmē blefarīta ārstēšanu, sekojiet tam līdzi pareizi. Atkārtots neārstēts blefarīts var izraisīt skropstu rētas un pat skropstu zudumu.
Vai zinājāt, ka ASV katru gadu tiek diagnosticēti vairāk nekā 200 000 skropstu pieaudzēšanas izraisīta blefarīta gadījumu?
KO JŪS VARAT DARĪT, LAI NOVĒRSTU PIEAUDZĒTO SKROPSTU UN ACU IEKAISUMU?
- Rūpīgi izvēlieties salonu, kurā jums pieaudzēs skropstas. Daudzi skropstu meistari strādā no mājām, un var nebūt nekādas kvalitātes garantijas.
- Tīrība, tīrība un vēl vairāk tīrības! Ja gatavojaties skropstu pieaudzēšanas procedūrai un speciālista darba rīki vienkārši mētājas uz galda – bēdziet. Skropstu tehniķim vajadzētu sterilizēt vai dezinficēt pincetes un noteikti neizmantot jau lietotus instrumentus uzreiz nākamajam klientam. Starp citu, antibakteriālais aerosols, ko bieži izmanto skropstu tehniķi, iznīcina tikai aptuveni ceturtdaļu baktēriju, savukārt sterilizācija iznīcina vairāk nekā 99 % baktēriju.
- Palūdziet savam skropstu meistaram pienācīgi izskaidrot, kā kopt pieaudzētās skropstas – ko un cik bieži tīrīt un mazgāt acis, ko drīkst un ko nedrīkst darīt uzreiz pēc skropstu pieaudzēšanas utt.
Jums būs nepieciešams acu pāris, kas kalpos visu mūžu, tāpēc ir nepieciešams interesēties, kā skropstu meistars tīra savus instrumentus. Un cerams, ka viņš rūpīgi mazgās rokas un valkās gumijas cimdus.
Tiklīdz pamanāt acu infekciju, vērsieties pie ārsta. Un protams, pieaudzētās skropstas pēc iespējas ātrāk ir jānoņem. Šajā laikā nenēsājiet lēcas!
Starp citu, arī dažādiem skropstu augšanas veicinātājiem var būt kaitīgas blakusparādības. Tie var neatgriezeniski mainīt plakstiņu krāsu, izraisīt kairinājumu, niezi, apmatojuma augšanu citās vietās uz sejas. Dažos gadījumos ir konstatēts, ka tie palielina arī intraokulāro spiedienu. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) jau ir izteikusi vairākus brīdinājumus šajā sakarā. Uzmanieties! Skropstu pieaudzēšana ir skaista, bet acu iekaisums ir sāpīgs!