Vai Jūsu sapņi ir neskaidri? Šodien runājam par pagarinātas lietošanas kontaktlēcām

Tas būtu lieliski ja Jūs varētu pieskaņot kontaktlēcas savam  dzīvesveidam nevis izvēlēties dzīvesveidu, jo valkājat lēcas? Kad esat aktīvs,  daudz  pārvietojieties  un esat mazliet “slinks”, tad pagarinātās lietošanas kontaktlēcas Jums var būt ideāls risinājums, bet kas būtu jāzina un jāņem vērā tās valkājot?

Pagarinātas lietošanas  kontaktlēcas tiek sauktas arī par diennakts kontaktlēcām, dažreiz par  ilgstoši nēsājamam lēcām. Jūs varat nēsāt šīs lēcas visu diennakti, pat miega laikā. Ir divu veidu kontaktlēcas:

līdz nedēļai;

līdz 30 dienām.

Piemēram, Purevision 2 HD (Bausch + Lomb) un Air Optix Night & Day (Alcon) kontaktlēcas drīkst valkāt līdz 30 dienām. Biofinity, AirOptix plus Hydraglyde, Acuvue Advance un Acuvue Oasys ir 2 nedēļu nēsāšanas laiks.

Uzmanību! Tas, ka kontaktēcām ir 30 dienu lietošanas laiks, tas nenozīmē, ka varat tās ievietot  mēneša pirmajā dienā un izņemt mēneša beigās. Ražotāji apgalvo, ka lēcas var lietot nepārtraukti 7 dienas (6 naktis) un pēc tam jābūt vismaz 24 stundu pārtraukumam, lai  acīm sniegtu atpūtu. Pēc pareizas tīrīšanas  varat atkārtoti ievietot acīs tās pašas lēcas un  nēsāt vēl 7 dienas. Tā varat turpināt līdz 30 dienām. 

Pagarinātas lietošanas kontaktlēcu priekšrocības 

Šīs kontaktlēcas  visbiežāk izvēlas cilvēki, kuriem ir aktīvs dzīvesveids vai daudz sporta nodarbību. Šo lēcu lietotājiem bieži vien tās ir nepieciešamas  viņu darba dēļ (armija, glābšanas vai slimnīcas personāls), vai arī ir aizņemtas rokas un nevar visu laiku tīrīt brilles. Ārsti var izrakstīt šīs  kontaktlēcas cilvēkiem ar acu problēmām – piemēram, ja ir ambliopija(slinkā acs). 

Bieži vien pagarināto kontaktlēcu lietotāji ir arī cilvēki, kuriem ir ļoti slikta redze un ir svarīgi redzēt arī nakts laikā. Ir taču patīkami no rīta atverot acis visu redzēt nekā meklēt brilles uz naktsgaldiņa? Protams, vilinoši škiet arī tas, ka nav jāizņem  lēcas vakarā un atkal jāliek tās no rīta.

Pirmo reizi 1981. gadā ASV tika piedāvātas pagarinātas lietošanas lēcas jeb diennakts lēcas. Kopš tā laika kontaktlēcu materiāls un dizains, protams, ir ļoti attīstījies. Mūsdienās kontaktlēcas tiek izgatavotas no silikona hidrogēla materiāla un ir plānākas nekā parastās kontaktlēcas. Silikona hidrogēla materiāla skābekļa caurlaide ļoti laba, un var teikt, ka caur silikona hidrogēla materiāla kontaktlēcu acis saņem gandrīz tikpat daudz skābekļa kā bez lēcas. Šīs lēcas ir diezgan mīkstas un ērtas, un pateicoties lēcas virsmas mitrinošajai apstrādei, acis nepaliek sausas un lēcas ilgāk ir tīras.

Tomēr ilgstoša kontaktlēcu lietošana var kaitēt acu veselībai. Kāpēc?

Riski, kas saistīti ar pagarinātās lietošanas kontaktlēcām.

Neskatoties uz to, ka silikona hidrogēlam ir diezgan laba skābekļa caurlaidība, neviena kontaktlēca nelaiž cauri visu skābekli. Dienas laikā, kad acis ir atvērtas, skābekļa pieeja jūsu acīm ir diezgan laba. Bet, kad jūs guļat, jūs aizverat acis un plakstiņi kļūst par šķērsli, kas samazina skābekļa piekļuvi. Acu plakstiņos asinsvadi vēl piegādā skābekli, bet tas var nebūt pietiekami lai Jūsu acis būtu veselīgas.

Tā kā jūs neizņemat lēcas no acīm, baktērijas un mikroorganismi var justies ļoti labi siltā “ligzdiņā” starp aci un kontaktlēcu. Atgādināsim, ka naktī , kad esat aizvēruši plakstiņus, apstākļi baktēriju vairošanai ir īpaši labi. Tā kā kontaktlēca un aizvērtais plakstiņš nepiegādā pietiekami daudz skābekļa acs virsmai, var rasties kairinājums vai iekaisums. Nemaz nerunājot par sauso acu sindromu.

Kā jūs varat samazināt risku attiecībā uz šīm kontaktlēcām?

Patvaļīgi nepagariniet kontaktlēcu nēsāšanas termiņu;

Pirms pieskaršanās lēcām vai acīm rūpīgi nomazgājiet rokas;

Pirms peldēšanas izņemiet kontaktlēcas no acīm;

Nesmēķējiet, neuzturaties pārāk putekļainās vietās vai kur ir slikta gaisa kvalitāte;

Ja ir tāda iespēja, pirms gulētiešanas izņemiet kontaktlēcas no acīm;

Vienmēr ievērojiet optometrista ieteikumus un ievērojiet ražotāja noteikto lietošanas režīmu (piemēram, 7 dienu lietošanas ciklu).

Pirms iegādāties pagarinātās lietošanas kontaktlēcas, konsultējieties ar savu optometristu. Viņš varēs pateikt, vai šāda veida lēcas ir piemērots jūsu acīm.

Ja nēsājot lēcas rodas mazākais kairinājums vai redze kļūst neskaidra, nekavējoties izņemiet lēcas un konsultējieties ar optometristu vai oftalmologu.

Piezīme, lūdzu, ņemiet vērā – tāpat kā automaģistrālē 90 km / h norāda kā maksimālo nevis obligāto ātrumu, tāpat arī kontaktlēcām 30 dienu lietošanas laiks ir maksimālais atļautais termiņš. Šī 30 dienas nav ka rekomendācija, to jāuztver kā brīdinājumu. Nav jābūt pārsteigtam, ja Jūsu acis nepanes maksimālo 30 dienu valkāšanas laiku.

Ja Jūs atbildīgi ievērosiet optometrista un ražotāja ieteikumus, pastāv liela varbūtība, ka ar šīm lēcām jūs dzīvē neko nepalaidīsiet garām un tā būs daudz ērtāka!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi