Kādas ir labākās lēcas? Šis ir viens no visbiežāk uzdodamajiem jautājumiem uz kuru nav vienas, konkrētas atbildes. Iespējams jūs teiksiet, ka labākās ir tās, kas labi der! Viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē to piemērotību ir lēcu materiāls. Parunāsim par to nedaudz plašāk.
Vai zināt no kāda materiāla ir izgatavotas Jūsu lēcas? Vai lietojat silikonhidrogēla lēcas vai vienkārši hidrogēla kontaktlēcas? Ar ko tās atšķiras? Kuras ir labākas, silikonhidrogēla vai hidrogēla?
Labākās lēcas – vai tādas tiešām eksistē?
Neskatoties uz to, ka kontaktlēcas apritē ir jau vairākas dekādes un nemitīgi tiek uzlaboti to materiāli un tehnoloģijas, lielākais trūkums lēcu lietotāju starpā ir tas, ka vairākums cilvēku tomēr izjūt sausumu, kas rada diskomfortu. Apmēram 20-25% no visiem lēcu lietotājiem, dienas beigās sajūt diskomfortu. Jāpiemin, ka pēdējo 20 gadu laikā situācija nav īpaši mainījusies un procents paliek nemainīgs, neskatoties uz to, ka lēcu materiāli nemitīgi tiek uzlaboti.
Lēcu komforta līmeni lielā mērā nosaka skābekļa caurlaidība. Pašlaik tiek pārdotas pārsvarā hidrogēla vai silikonhidrogēla lēcas – tas nozīmē, ka tās tiek izgatavotas no iepriekšminētajiem materiāliem. Jūsu acīm ir nepieciešams pietiekams skābekļa daudzums, lai tās justos komfortabli, ņemot vērā to, ka tās ilgu laiku ir “pārklātas”.
Ja jūsu acis nesaņem pietiekošu skābekļa daudzumu, jūs varat iedzīvoties hipoksijā vai tā sauktajā skābekļa deficītā. Novērojamie simptomi:
• apsārtušas acis (novērojama arī viegli asins izplūdumi);
• radzenes tūska;
• radzenē ieauguši asinsvadi (ja lēcas netiek mainītas paredzētajā laikā, un tiek nēsātas pārāk ilgi);
• dažos gadījumos miglains skats.
Hipoksijas risks ir augstāks tiem, kam dabiski ir vajadzīgs vairāk skābekļa vai tiem, kas lieto palielināta stipruma lēcas (dioptriskās). Proti, lēcas ar lielākām dioptrijām un lēcas, kas izgatavotas pēc pasūtījuma, tās nereti ir biezākas. Protams, tās tik un tā ir salīdzinoši plānas, bet netiek nodrošināts tāds pats skābekļa daudzums, kā tas ir lietojot lēcas ar mazākām dioptrijām.
Silikongēla un hidrogēla lēcas – plusi un mīnusi
Silikonhidrogēla, bieži saucamas arī par silikona lēcām, un hidrogēla lēcām ir savi plusi un mīnusi.
Hidrogēls ir viens no senāk izmantojamajiem materiāliem – tas ir silikonhidrogēla priekštecis. Lēcā, skābeklis acij tiek nogādāts izmantojot šķidrumu – jo vairāk šķidruma lēcā, jo efektīvāk tā nogādā skābekli acij. Viss jau būtu labi, bet jo lēca lielāks šķidruma procents, jo grūtāk to ir ievietot acī, kā arī palielinās savainojumu risks (piemēram, izņemot lēcu, saskrāpēties ar naga palīdzību). Hidrogēlam ir vairākas variācijas, un dažādi zīmoli izmanto citādākas tehnoloģijas hidrogēlu. Vecā tipa hidrogēls iezīmējas ar sliktu skābekļa caurlaidību (tas nevar tikt izmantots diennakts izmantošanas lēcu ražošanā). Tomēr tie, kas ievēro lēcu nēsāšanas grafiku un neizjūt diskomfortu ar hidrogēla lēcām, hidrogēls ir populārākā un piemērotākā izvēle.
Hidrogēla lēcas ir piem. šīs: SofLens Daily, Dailies Aqua Comfort, Focus Dailies, Horien, Acuvue Moist.
Silikonhidrogēls lēcu izgatavošanā tiek izmantots jau vairāk nekā 10 gadus. Tam, kā materiālam ir labāka skābekļa caurlaidība nekā hidrogēlam. Nedaudz pārspīlējot, varam apgalvot, ka silikonhidrogēla lēcas nodrošina aci ar tieši tādu pašu skābekļa daudzumu, kā tas būtu bez lēcas. Pirmās lēcas bija diezgan stingras (no pirmā acu uzmetiena, parocīgākas), thibiezākas un retāk sastopamas nekā hidrogēla lēcas. Tomēr jaunākās paaudzes silikona lēcas ir maigākas un ērtākas nekā to priekšteces, tāpēc arvien vairāk lietotāju izvēlas šī materiāla lēcas.
Silikonhidrogēla lēcas ir piemērotas ilgstošai lietošanai, jo tās iezīmējas ar daudz labāku skābekļa caurlaidību nekā hidrogēla lēcas. Šajās kēcās, skābekļa vadītājs ir silikons nevis ūdens. Turklāt, šīs lēcas ir apstrādātas ar mitrinošu palīgvielu, kas neļauj acīm kļūt sausām. Šis pārklājums nodrošina arī to, ka lēcas tiek pasargātas no ārējās vides ietekmes un tās ilgāk saglabājas tīras – protams, šis ir viens no faktoriem, kāpēc šādas lēcas ir daudz ērtākas lietošanā.
Izskatās, ka labākās ir silikonhidrogēla lēcas? Vēl par ātru, lai spriestu!
Vairāki pētījumi norāda uz to, ka silikonhidrogēla lēcas pievelk dažādus lipīdus, kas nozīmē, ka cilvēkiem ar plānāku asaru kanālu šīs lēcas nav piemērotas un var izraisīt alerģiskas reakcijas. Ticams, ka silikonhidrogēls reizēm var izraisīt mehāniskus bojājumus (ņemot vērā tā sastāvu), tomēr hidrogēla lēcu lietotāji ir daudz apmierinātāki pēc lēcu nomaiņas uz silikonhidrogēla lēcām. Protams, konkrētas atbildes, jautājumā kāpēc vienas silikona lēcas ir patīkamāk nēsāt nekā citas, vēl nav pieejamas.
Diemžēl silikonhidrogēla lēcas nav piemērotas tiem, kas ir alerģiski silikonam. Salīdzinājumā ar vecās paaudzes hidrogēla lēcām, šīs maksā nedaudz dārgāk.
Silikonhidrogēla lēcas piedāvā: Acuvue Oasys un Acuvue Advance, Air Optix Aqua, Biofinity, Pure Vision, PureVision 2, Acuvue TrueEye.
Nenorakstiet hidrogēla lēcas par agru. Pirms dažiem gadiem, tikām iepazīstināti ar jauniem materiāliem un labākajām hidrogēla un silikona kombinācijām. Jaunie savienojumi izmantoti tādās lēcās, kā BioTrue ONEday vai Dailies Total 1. Šīm lēcām ir ļoti laba skābekļa caurlaidība un lietotāji ir apmierināti ar kopējo sajūtu, lietojot šīs lēcas.
Mums jāatzīst, ka apzīmējums “labākās lēcas”, katram lēcu lietotājam nozīmē ko citu. Labākais veids kā atrast labākās un piemērotākās lēcas ir veltīt šim procesam pietiekoši laika un izmēģināt dažādas lēcas.
Brīdī, kad optometrists jums izraksta lēcas, tiek ņemtas vērā jūsu acu specifikas. Tāpēc uzticieties šīm rekomendācijām. Ja tomēr jums šķiet, ka lēcas jums neder, tad dodieties atpakaļ pie speciālista un kopā atradīsiet risinājumu.
Mēs ceram, ka atradīsiet labākās lēcas! Ja jums ir kādi jautājumi, tad zvaniet vai rakstiet mums – palīdzēsim!