Kas ir apžilbšana? Vērts uzzināt!

Ja jūsu acis negaidīti saņem spēcīgus atstarotos gaismas starus, rodas vēlme piemiegt acis vai uzlikt brilles, lai precīzāk saskatītu apārt esošo objektu detaļas. Apžilbšanu var izraisīt tādas virsmas, kā ūdens, sniega klājums, stikls vai pat asfalts. Padalīsimies ieteikumos, kā pasargāt acisno kaitīgajiem UV stariem. Lieki piebilst, ka tie ir īpaši spēcīgi vasaras laikā un sniegotās ziemās.

 

Ir 3 veidu UV stari. Visspēcīgākie un kaitīgākie ir UVA stari, kuri vidziļāk iekļūst mūsu ādā.

UVB stari visvairāk ietekmē mūsu ādas toni, ļaujot tai izskatīties brūnai, tomēr pārāk liela šī starojuma deva var izraisīt vēzi.

Savukārt UVC stari zemi nesasniedz.

Jāpiemin, ka mūsu organismam UV stari ir vajadzīgi, vitamīna D formā. Šādā veidā tiek uzlabota imūnsistēma, stimulējama veģetatīvā nervu sistēmas darbība.

Atgriežoties pie redzes tēmas. Lai izvairītos no kaitīgā UV starojuma, lietojiet saulesbrilles. Ja esat gaišu acu krāsu īpašnieks/-ce, Jums šī informācija ir īpaši aktuāla, jo zilu, zaļu acu īpašnieki ir īpaši gaismjutīgi. Pasaules Veselības Organizācija informē, ka 20% kataraktas izraisa UV starojums.

Kas ir sniega apžilbināšana?

Sniegs atstaro ap 80% ultravioletā starojuma. Ja neaizsargāsiet savas acis, tad spožā kalnu saule, tīrais un svaigais gaiss un sniegs var izraisīt būtiskus bojājumus jūsu acīm pat dažu minūšu laikā.

Ne vienmēr ir vajadzīgs sniegs, lai tiktu izraisīta apžilbināšana. Visbiežāk sastopamie apžilbšanas simptomi ir sekojoši (novērojami visi vai daži no šiem simptomiem):

• sāpes un dedzinoša sajūta acu rajonā;

• asins pieplūdumi;

• miglains skats vai redzes zudums;

• pastiprināts jutīgums gaismai;

• sajūta itkā acīs būtu iekļuvušans smiltis;

• palielinātas zīlītes;

• asarojošas acis;

• galvas sāpes, reiboņi.

Medicīniski, šis fenomens tiek saukts par keratītu. Tas ir redzenes iekaisums, kas izraisa lielāku vai mazāku redzes pavājināšanos. Ņemot vērā to, ka redzes atjaunošanās var aizņemt kādu laiku, tad pilnīga redzes atjaunošanās notiek pēc 24-48 stundām.

Apžilbšana ir pielīdzināma saules apdegumam – vairākas stundas pavadītas gan saulē, gan sniegotās vietās var izraisīt īslaicīgus redzes zudumus. Ja jūs lietojat lēcas, tad tās obligāti ir jaizņem un jāaizstāj ar brillēm. Lēcas varēsiet likt atpakaļ tad, kad acis atkal būs pieradušas pie apgaismojuma. Lai remdētu sāpes un diskomfortu, ieteicams izmantot mitrinošos acu pilienus, pasargāt acis no intensīvas saules vai žilbinoša sniega un citām atspīdošām virsmām. Izmantojiet saulesbrilles. Ja sāpes ir patiesi spēcīgas, izdzeriet pretsāpju tableli un uzlieciet uz acīm atvēsinošu kompresi. Ja dedzinošā sajūta nepāriet 24 stundu laikā, vērsieties pie ārsta pēc palīdzības.

Kā pasargāt acis no apžilbšanas?

Sevis pasargāšana vienmēr ir vienkāršāks process nekā ārstēšanās. Piemērotu saulesbriļļu izmantošana ar UV filtru – izvēlieties billes 100% aizsardzību un velciet lieciet tās arī mākoņainās dienās. Slēpošanai izmantojiet speciālas brilles. To platie rāmji un noslēgtie sāni pasargās jūs no kaitīgajiem UV stariem.

Sniega apžilbināšanas cēlonis, protams, ir sniegs, tomēr ceļošana pa Dienvidiem arī var izraisīt līdzīgas problēmas. Smiltis un ūdens iezīmējas ar augstu UV staru atstarošanu. Šī iemesla dēļ neaizmirstiet saulesbrilles un cepuri.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi