Acis ir veselības spogulis!

Tiek uzskatīts, ka acis ir dvēseles spogulis. Acis patiešām ir arī veselības spogulis un ārsts var nolasīt tajās informāciju par tavu slimību. Pie dažām slimībām acis var būt pirmais vēstnesis, ka kaut kas nav kārtībā ar mūsu organismu.

1. Garīgā veselība.

Dažas slimības, piemēram, šizofrēnija vai bipolāri traucējumi, ietekmē cilvēka acs kustību un tā var atšķirties no vesela cilvēka acs kustības. Piemēram, šizofrēnijas pacientam var būt grūti sakoncentrēt uzmanību uz lēni kustošu objektu. Tomēr Alcheimera slimības vai demences formas gadījumā, visbiežāk rodas bojājumi un izmaiņas cilvēka acs tīklenē. Novērojami uztveres traucējumi, pat halucinācijas.

2. Smadzeņu audzējs vai smadzeņu aneirisma.

Ja viena acs zīlīte paplašinās vairāk nekā otra, tas var norādīt uz smadzeņu audzēju. Tomēr acu sāpes, redzes miglošanās vai redzes zudums var liecināt par smadzeņu artērijas aneirismu. Neskaidra redze var norādīt arī uz intrakraniālo spiedienu.

3. Diabēts.

Diabēts var būt saistīts ar izmaiņām visās acs daļās. Sākumā var pasliktināties redze, tiek bojāti acs tīklenes mazie asinsvadi līdz var iestāties pildīgs aklums.

4. Multiplā skleroze un Parkinsona slimība.

Multiplā skleroze ir hroniska autoimūna slimība, kas ietekmē cilvēka centrālo nervu sistēmu. Slimības primārie simptomi ir dažādi kustības un redzes traucējumi, piemēram, miglains skats vai dubultā redze. Arī Parkinsona slimības gadījumā, progresēšanas stadijā var rasties dažādas redzes problēmas.

5. Augsts asinsspiediens.

Ja asinsspiediens ir pārāk augsts, tas radīs spiedienu uz plānajiem acu asinsvadiem – vājākie var pārtrūkt, radot nelielus asins izplūdumus. Augsta asinsspiediena gadījumā, vieni tīklenes asinsvadi var bloķēt un saspiest citus acs asinsvadus. Dažreiz tiek ietekmēts arī redzes nervs. Protams, ne visi asinsizplūdumi acī ir saistīti ar augstu asinsspiedienu, bet acs kontrole šīs slimības profilaktikā ir būtiska.

6. Kuņģa-zarnu trakta problēmas.

Acu un ādas dzelte norāda uz aknu un žults ceļu problēmām. Kad noārdās sarkanās asins šūnas, aknās izdalās viela, kuru sauc par bilirubīnu. Ja tiek traucēta bilirubīna veidošanās un metabolisms, tad pavājinās žults veidošanās un izdalīšanās. Jo vairāk bilirubīna ir asinīs, jo dzeltenīgāka kļūst āda un acis – šo fenomenu sauc arī par dzelti. Visbiežāk izziņotā slimība, saistībā ar šiem procesiem ir dzelte vai hepatīts A, infekcijas slimība ar aknu bojājumiem.

7. Acu raustīšanās.

Lielākajā daļā gadījumu acs raustīšanos izraisa nogurums vai stress. Bet dažreiz to var izraisīt arī sauso acu sindroms. Tika atrasts arī kopsaucējs starp acs raustīšanos un hipoglikēmiju vai pārāk zemu cukura līmeni asinīs.

8. A vitamīna trūkums.

A vitamīns vai retinols ir taukos šķīstošs vitamīns, kas nepieciešams redzei. Tam ir īpaša nozīme mūsu redzei, jo tas ir atbilsīgs par reakciju uz gaismu un ietekmē mūsu uzvedību esot tumsā. A vitamīns ir arī svarīgs, novēršot acu mākulas deģenerāciju.

9. Melanoma vai ļaundabīgais ādas audzējs.

Dzimumzīmes vai pigmentu zīmes var rasties ne tikai uz ādas, bet arī uz varavīksnenes. Parasti tas neizraisa problēmas  un neietekmē redzi. Tomēr, tā kā dzimumzīme uz ādas dažkārt var būt ļaundabīga, tāda var būt arī acs dzimumzīme.

10. Vairogdziedzera darbības traucējumi.

Ja vairogdziedzeris darbojas pārāk aktīvi, kas tiek traktēta arī kā Greivsa slimība, simptomi novērojami arī acīs. Greivsa slimības pacientiem simptomātika ir acīm redzama – visbiežāk tās ir palielinātas (izvalbītas) acis. Tie nav acs traucējumi, bet saistaudu audu pietūkums starp acīm un acu muskuļiem. Vieglākos gadījumos eksoftalmija atjaunojas, kad tiek kontrolēts vairogdziedzeris.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi